Kurulum *

Windows: Buradan istemciyi indirin: https://memorycoin.org ve kurun. wallet.dat dahil olmak üzere kullanıcı dosyaları, başlangıçta %appdata%MemoryCoin içerisinde yaratılacaktır.

OS X: Kurulum talimatlarını burada bulabilirsiniz. wallet.dat dahil olmak üzere kullanıcı dosyaları, başlangıçta ~/Library/Application Support/Memorycoin içerisinde yaratılacaktır.


Başlangıç *

1 - wallet start

Bu sizin yeni MemoryCoin cüzdanınızdır. İstemcinin, blok zincirini indirmesi (şimdiye kadarki tüm transferleri kaydetmesi) gerekmektedir, alt bölümde ilerleme durumunu görebilirsiniz. Tüm blok zincirini indirmek, internet hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir.


Cüzdan şifreleme *

İlk yapmayı isteyeceğiniz şey cüzdanınızı şifrelemek olacaktır. Cüzdanınızı iyi bir parolayla şifrelemelisiniz (birkaç kelime, tahmin edilmesi güç, bir kitap veya bir film ismi olmayan ama asla unutmayacağınız. Parolanızı daha da güçlendirmek için harf, noktalama işareti ve sayı kullanın.)

Burada “Ayarlar” menüsüne gidin ve Cüzdanı Şifrele’yi seçin.

3 - encrypt

3.1 - encrypt 2

Yanlış yazmamanızdan ve kendi kendini kitlememenizden emin olunması için parolayı iki defa girmelisiniz.

3.2 - encrypt 3

İstemci, parolayı unutmamanız için başka bir uyarı daha verecektir. Bunu hatırlayın! (Neticede bu, MemoryCoin)

3.3 - encrypt 4

Bunun ardından istemci kapatılacaktır, yeniden başlatmanız gerekmektedir.

3.4 - encrypt 5

İşte oldu. Sağ alt bölümünde kilit simgesinin gösterdiği gibi artık cüzdanınız şifrelenmiştir. Parola olmadan hiçbir coin cüzdandan gönderilemez.

3.5 - encrypt 6


Cüzdan yedekleme *

Cüzdan artık şifrelendiğine göre, dışarı aktarıp güvenli bir yerde saklayabiliriz. Herkesin “güvenli”tanımı farklıdır ancak birkaç yerde cüzdanın kopyasını tutmak muhtemelen iyi bir fikirdir. Ne olabileceğini asla bilemezsiniz ve bir kaza sonucu her şeyi kaybederseniz, bir arkadaşınızın evinde cüzdanınızın yedeğini bulundurmaktan dolayı mutlu olabilirsiniz ;)

4 - backup

Dosya menüsünden yedekle seçeneğini seçin ve dosyanın kaydedileceği yeri belirtin. Daha sonradan içeri aktarmak isterseniz, dosya adının wallet.dat olması gerekmektedir. Eğer bitcoin’e dayalı farklı kriptoparalar kullanıyorsanız, yedek dosyası için daha az genel bir isim kullanabilirsiniz.

Dosya, MemoryCoinlerinize erişmek için gerekli tüm bilgiyi içermektedir. Bir wallet.dat dosyasını içeri aktarmak için, dosyayı sadece kurulum talimatlarında belirtilen klasöre kaydedin ve istemciyi çalıştırın.

Devam etmeden önce cüzdanı (klasör içindeki orijinal wallet.dat’ın adını değiştirerek) içeri aktarmayı deneyin – yedeklemenin çalıştığını bilmek isteyebilirsiniz!


Madencilik *

MemoryCoin, madencilik işleminde herkesin katılımı için işleri kolaylaştırmıştır.

Bireysel madencilik, piyango gibidir. Muhtemelen bir şey elde edemezsiniz ama bir blok bulacak kadar şanslıysanız, tüm blok ödülünü alırsınız.

Eğer MMC’nin azar azar ve hızlıca cüzdanınıza akmasını isterseniz, havuz madenciliğini tercih edin.

8 - mine

MMCPool kullanmak üzere ayarlanmıştır, Havuz Bakiyesi (MMCPool) seçeneği kullanılarak ne kadar ürettiğinize bakabilirsiniz.

Madenciyi içeren yeni bir pencere açılacaktır

8.1 - mine

Kısa bir süreliğine madencilik yazılımının geliştiricisi için üretecektir, bunun ardından paylarınız havuza gönderilecek ve bir bakiye oluşturmaya başlayacaksınız.


MMC Alma *

Elbette ki artık birkaç coin almak istiyorsunuz!

İlk madencilik gelirinizin gelmesini beklerken, elinizde MemoryCoin tutmak için birkaç seçeneğiniz var. Muslukseçeneğini deneyin, eşantiyonlar için gözünüzü açık tutun, katkıda bulunup bir ödül veya bahşiş almanın yolunu bulun veya borsadan satın alın bter.com

Her durumda tek ihtiyacınız olan şey bir cüzdan adresidir.

5 - receive

Birden çok adres yaratabilirsiniz ama bu, tavsiye edilmez. Cüzdanınızda tuttuğunuz coin miktarına bağlı olan, MemoryCoin’in yönetim kurulunu oylama özelliği nedeniyle, coinlerinizin toplandığı tek bir cüzdana bağlı kalmanız daha iyidir. Hangi adresten oy attığınızı bilemeyebilirsiniz. Eğer birden çok cüzdan kullanırsanız, muhtemel en etkin oylamayı yaptığınızdan emin olamayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için, gelişmiş oylama bölümüne bakınız.

Panonuza kopyalamak için adrese sağ tıklayın ve bu adresi, size coin gönderecek olan kişiye verin. Biraz zaman geçtikten sonra, cüzdan bakiyenizde bir değişiklik göreceksiniz.

5.1 - receive

İlk coinlerinizi aldınız! Ama onaylanmamış yazıyor… İşlemler sekmesine bakın.
5.2 - receive

Burada cüzdanınıza giren veya çıkan tüm işlemlerin bir özetini bulabilirsiniz. Soru işareti, işleminizden sonra hiçbir bloğun bulunmadığı anlamına gelir. Birkaç dakika sonrasında bu işaret, işleminizden itibaren kaç adet blok bulunduğunu gösteren bir saate dönüşür.

5.3 - receive

İlk onay sonrasında işleminizin geçerli olduğundan oldukça emin olabilirsiniz (ve sonrasında bakiyenizde görüntülenir). Saat, 6 onaydan (~30 dakikadan) sonra bir tik işaretine dönüşür, bu da işlemin kesinlikle geçerli olduğunu gösterir.

5.5 - receive


MMC Gönderme *

Artık biraz MemoryCoin’iniz var, elbette ki başkalarına göndermek isteyebilirsiniz.

6 - send

Coinleri göndermek istediğiniz adres olan bir alıcı girmeniz gerekmektedir. Bir sonraki alanda, adres defterinize kaydedilmek üzere adrese isim verebilirsiniz. Ve elbette ki göndermek istediğiniz miktarı girmelisiniz.

6.1 - send

Örnek olarak adaylık adresimi seçtim. MVTE ile başlayan bir adrese 0.00000001 MMC göndermek, bir sorumluyu oylamak anlamına gelir. Bu, ilerleyen bölümde daha detaylı açıklanacaktır.

Sol alttaki düğme ile birden fazla alıcı ekleyerek birden fazla gönderimi birleştirebilirsiniz. Doğru bilgileri girdiğinizden emin olduktan sonra göndere basın. Tekrar onaylamanız için bir güvenlik mesajı daha çıkacaktır.

6.2 - send

Şimdi yetkilendirme için parola gerekecektir.

6.3 - send

MMC göndermek, işleminizin büyüklüğüne bağlı olarak belirlenen bir işlem ücreti gerektirir. MMC’de bunu, yaklaşık 0.01$ olarak düşünün.

6.4 - send

Ve hepsi bu kadar, coinleri gönderdiniz.

6.5 - send

İsterseniz işlem sekmesinden işleminizin onaylarını izleyebilirsiniz

6.6 - send


Oylama *

Daha önceden de bahsedildiği gibi, bir adaya Satoshi göndererek, kişinin MMC yönetim kurulunda yer alması için onu oylayabilirsiniz.

Yeni istemcide oylama için bir sekme de bulunmaktadır. Sadece oy tercihinizi yapmanız ve adayın adresini girmeniz gerekmektedir.

7.1 - vote

Bu, ilk tercihinize 1 Satoshi, ikinciye 2 Satoshi, üçüncüye 3 Satoshi gönderecektir… Oylar sayıldığında ilk tercihiniz elenirse, tüm oylar ikinci tercihinize veya devamındakilere aktarılacaktır.

Oylama, “MMC Gönderme” bölümünde anlatıldığı gibi bir işlem ücreti gerektirir.

Buna ek olarak, oy durumunuzu kontrol etmek için bazı seçenekler vardır:

7 - vote

– Mevcut Oy Tercihleri: oylarınızın sayıldığı adayları gösterir

– Mevcut Adaylar: sizi, farklı pozisyonlar için adayların listesine götürür

– Nasıl Oylanır: sizi, bu sitedeki gelişmiş oylama sayfasına götürür

– Son seçim sonuçları: son seçim sonuçlarının bir özetini gösterir