MemoryCoin’e GPU madencilerinin gelişi üzerine bazı kafa karışıklıkları ve kırgınlıklar oluştu. MemoryCoin’in GPU’ya karşı dirençli olması beklenirken GPU madencileri nasıl bu kadar çabuk burada yer aldı?

GPUlar

GPU, ‘Grafik İşleme Birimi’ anlamına gelir ama bugünlerde bunları, düşük güçle çalışan birden fazla işlemcilerden müteşekkil oldukları için ‘Genel İşleme Birimleri’ olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Bir CPU ile neredeyse aynı görevi ondan çok daha hızlı yapabilmektedirler ama bunların programlanması da çok daha zordur.

İki Farklı Yaklaşım

Probleme yaklaşmanın bir yolu, oldukça karmaşık bir algoritmaya sahip olmaktan geçiyor – bu, Quark ve PrimeCoin’in göze alabildiği bir korumadır. Emek kanıtı, o kadar karmaşıktır ki, GPUlarda iyi çalışacak kodu geliştirmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Kod geliştirildiğinde ise büyük bir yatırıma ihtiyaç duyar ve bu yüzden kodun ortaya çıkarılması olası değildir. Bu, yaratıcıları için kârlı olsa bile hakkında bir şey duymazsınız. GPU madencileri en sonunda çıktıklarında, CPU madencilerini büyük zarara uğratacaktır. Bu yaklaşım, kısa vadelidir.

Uzun Vadeli Yaklaşım

MemoryCoin, uzun vadede CPU madencilerini faal tutmayı amaçlar. Bu, CPU’nun güçlü olduğu tarafları, GPU’nun ise zayıf taraflarını ortaya çıkaran farklı bir yaklaşımı gerektirir. MemoryCoin’in algoritması, bunu, anabellek kullanımını maksimize ederek ve modern CPUların kullandığı AES-NI setini kullanarak sağlar. Yine de bu tür önlemlerle dahi, GPUlar halen CPUları geçebilirler. Algoritma basittir ve bu nedenle GPU madencileri herkese açık ve hızlı bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Olumlu Yönler

Olumlu yönlerden birisi, GPUların CPUlara kıyasla avantajının kısıtlı olmasıdır. GPUlar, Dolar başına 2 ila 3 kat arasında daha hızlıdırlar. Bunu, Bitcoin için 100 kat veya Litecoin için 10 kat ile kıyaslayın. Bu, CPUların halen daha kullanılabileceği ve MemoryCoin için GPU çiftliklerinin kurulmasını muhtemelen görmeyeceğimiz anlamına gelir. Ticari madenciler, sıfır sermayeli geniş dağılımlı bireysel madencilere karşı rekabet edemeyecektir. Bireysel madenciler, halen makul bir fiyata elektrik fiyatlarını MemoryCoin ile karşılayabilirler.

Bir diğer olumlu yön ise, GPU madencilerinin artık bilindik miktarda olması ve onlara ayrılmış alanlar olmasıdır. Diğer coinler ile GPU madencilerinin varolup olmayacakları, ne kadar hızlı olacakları ve onlara kimin erişebileceği belirsiz olabilmektedir.

Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *