Cüzdan Güncellemesi 0.8.57

Version 0.8.57 of the wallet is available. Here’s the download link to the latest windows installer –

http://www.memorycoin.org/downloads/memorycoin.msi

New features include –

Voting menu

Voting Menu

As seen in the interface

The first option opens http://mmcvotes.com/ with the wallet’s default address so you can see immediately what you’re currently voting for.

The other items link to web pages showing the user how to vote, recent results and candidates to vote for.

MemoryWallet Import

A new command in the debug window allows you to import previously created MemoryWallets – it’s simple

importmhttps://memorycoin.org/files/tr/page/emorywallet <memorywalletkey>

Usually you’ll have spaces in your key, so use quotation marks –

example:
importmhttps://memorycoin.org/files/tr/page/emorywallet “my secret memory wallet. don’t use”

Neden GPU Madencileri CPU coinleri için daha iyi

MemoryCoin’e GPU madencilerinin gelişi üzerine bazı kafa karışıklıkları ve kırgınlıklar oluştu. MemoryCoin’in GPU’ya karşı dirençli olması beklenirken GPU madencileri nasıl bu kadar çabuk burada yer aldı?

GPUlar

GPU, ‘Grafik İşleme Birimi’ anlamına gelir ama bugünlerde bunları, düşük güçle çalışan birden fazla işlemcilerden müteşekkil oldukları için ‘Genel İşleme Birimleri’ olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Bir CPU ile neredeyse aynı görevi ondan çok daha hızlı yapabilmektedirler ama bunların programlanması da çok daha zordur.

İki Farklı Yaklaşım

One way to approach the problem is to have a very complex algorithm – this is the protection afforded by Quark and PrimeCoin. The proof-of-work is so complicated that it takes a long time to develop code that will run well on GPUs. When the code is developed, it represents a big investment and so is unlikely to be released. You won’t even hear about it while it is profitable to its creators. When GPU miners are eventually released, they will blow CPU miners out of the water. This approach is a short-term one.

The Long Term Approach

MemoryCoin aims to keep CPU miners in the game long-term. This requires a different approach that plays to the strengths of CPUs and capitalizes on the weaknesses of GPUs. MemoryCoin’s algorithm does this by maximizing main memory use and using the AES-NI set that modern CPUs have. However, even with these measures, GPUs can still beat CPUs. The algorithm is simple and so GPU miners have appeared publicly and rapidly.

The Upsides

The upside is that the GPUs are limited in their advantage over CPUs. They are between 2 or 3 times faster per dollar. Compare that to 100X for Bitcoin or 10X for Litecoin. This means CPUs will continue to be viable and we’re unlikely to see GPU farms built for, nor directed, at MemoryCoin. Commercial miners won’t be able to compete with the zero-capital costs of widespread individual mining. Individuals will still be able to convert electricity to MemoryCoin at a reasonable rate.

The other upside is that GPU miners are a now known quantity and there is a level playing field. With other coins, it can be uncertain as to whether GPU miners exist, how much faster they are, and who has access to them.

Sohbete katılın

Bu sayfada artık sizi, resmi IRC kanalımıza (freenode üzerinde #MemoryCoin) bağlayan bir sohbet uygulaması bulunuyor.

Sol bölümde yer alan topluluk üzerinden “Sohbet” e tıklayarak katılın.

Görüşmek üzere! :)

Yerelleştirme

MemoryCoin.org’u farklı dillere çevirmek üzerinde çalışıyoruz.

Norveççe hemen hemen tamamlandı, Almanca ve Çince de tamamlanıyor.

Katkıda bulunmak isterseniz, lütfen bana (seraphim) forumda mesaj gönderin!

Birden fazla havuzda madencilik

Geçen haftalarda MemoryCoin için büyük atılımlar gerçekleştirildi. Artık birden fazla havuzda madencilik yapabilirsiniz – bu size, daha istikrarlı bir getiri sağlayacaktır.

Tüm bu havuzların dayandığı farklı teknolojiler bulunmaktadır, bazıları pushpool değişkeni tercih ederken, bazıları tamamen orijinal bir kaynak kodu kullanmaktadır.

Şu an için mmcpool.com, ağın büyük bölümü için çalışmaktadır, bu yüzden ağın dağıtılmasının sağlanması için alternatif havuzların kullanımı en büyük isteğimizdir.

Keyifli üretimler!

MemoryCoin ile Başlangıç

MemoryCoin ile kolay bir başlangıç yapabilmeniz için gerçekten çok çalışıyoruz ancak iyi dokümante edilmesi ve kolay olması için birkaç hafta gerekecektir. Şimdilik biraz teknik becerilerinizin olması gerekebilir, burada detayları bulabilirsiniz:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=370806.0

Coin parametreleri

EK Sağlaması: SHA512 Jenerasyonu ile Momentum (64K XOR AES-CBC x 50)
Blok hedefi: 6 dakika
Port: 1968
Kod Tabanı: ProtoShares 0.8.6 (Bitcoin 0.8.5)
Blok ödülü: 280 MMC, her 1680 blokta 5% azalma
Toplam Coin: İlk 2 yılda 10 Milyon coin, ardından %2 enflasyon
Yeniden Zorluk Hedefleme: "Kimoto Gravity Well" ile her blok’

 

Destek ve Geliştirme